Сходження на Говерлу в 2011 році

 
 

Сходження на Говерлу в 2011 році

Замітка опублікована в газеті "Новини Прибужжя"«Говерляна» - 2011-03-26

НЕПОКІРНА ВЕРШИНА …Рахунок 1-0…

26 березня відбулося традиційне сходження на найвищу вершину українських Карпат – гору Говерлу (2061м над р.м.). «Говерляна - 2011» - незабутня і неповторна, як і всі попередні мандрівки схилами Карпат, покритими снігом, обвітреними, несподіваними і романтичними. «Говерляна» як туристичний похід має давню історію, яка бере початок у 1964 році минулого століття. Цьогорічне сходження було дуже екстремальним, через дуже складні метеорологічні умови. Кажучи просто, була така вітряна негода, що 200 останніх метрів до вершини залишились неподоланими, бо обледеніла твердь під ногами не залишала вибору шестистам туристам, які без спеціального спорядження просто не могли втриматися на ногах, а делікатних людей з вагою до 50кг просто міг здути вітер. Гори люблять сміливих, але не легкодухих, тому сходження нам зараховане, але з рахунком 1-0 на користь Говерли.

…Хто це зробив?...

Традиційно організатором «Говерляни» є Львівська обласна федерація спортивного туризму, президентом якої є член президії ЛОФСТ Тарас Пахолюк – знаменитий турист і романтик. Керівником штабу масового традиційного походу-сходження є відомий туристичний лідер Михайло Сідоров. Багато років поспіль ці ентузіасти від туризму збирають однодумців, щоб здійснити мандрівку на засніжену Говерлу. Звичайно, така робота не є простою, а потребує організаторських і організаційних зусиль, великої і серйозної підготовки. Без помічників у цій справі не обійтись. Тому надійними соратниками для туристів є рятувальники та інструктори. Два гірські пошуково-рятувальні загони – Львівська і Ворохтянська групи – супроводжували величезний туристичний загін. Безпека людей – у першу чергу! Були, звичайно, і лікарі, і слава Богу, що обійшлося без їхньої допомоги. Учасниками сходження були туристи не тільки з усієї України, але й за кордону. «Говерляну - 2011» сміливо можна назвати міжнародною. І є на то серйозні причини. Перша причина: польські мандрівники. Їх було – 9! А ще були німецькі туристи. І найчисельніша команда: американська – 100 учасників! Звичайно, українська сторона теж була гідно представлена шанувальниками Говерли: зі Львова, Жовкви, Рави-Руської, Червонограда, Соснівки, Городка, Судової Вишні, Сумщини, Закарпаття… Студенти Львівського братства. Курсанти Львівського Державного університету безпеки життєдіяльності, які проходять навчальну підготовку в поході на вершину. 11 вагонів спеціального туристичного потяга!

…«Еко-милосердя» і компанія…

Благодійний Фонд «Еко-милосердя» з Соснівки вже не вперше бере участь у «Говерляні». Його учасники не просто пасивно приєднуються до участі в заході, а й самі є активними помічниками організаторів. Від фонду є свої інструктори, які не вперше йдуть у гори. Щоб стати інструктором, треба мати достатню кількість походів і бажання працювати з людьми. Цього року команда Соснівки налічувала 173 учасники, за що й отримала заслужену Грамоту від організаторів.

…І кролевецький рушник…

Серед підкорювачів Говерли не перший рік є сімейно-товариська команда з міста Кролевця Сумської області. Цього разу Деркачі з колегами привезли в гори знаменитий кролевецький рушник – свою сімейну реліквію і візитку міста. З рушником – на фоні омріяної вершини – фото на згадку.

…Знаменитості у поході…

Без них – не можна. З нами до Говерли йшов – і не вперше – сам Міхал Рачинський – командор, відповідальний за співпрацю Польщі зі Східною і Південною Європою, викладач школи кадрів, почесний і заслужений міжнародний турист, віце-міністр спорту і туризму. Мар’яна Грицак – туристка, одна з двох львів’ян, які підкорили вершину Арарат (5100м над р.м.). Василь Кричун – шестиразовий депутат Івано-Франківської міської та обласної ради, 10-ти разовий чемпіон України з легкої атлетики. На його рахунку – 78 сходжень на Говерлу!

…Ох, Украйна, Украйна…

Коротка історія про американців, які йшли на Говерлу. І було їх – 100! Всі вони – волонтери Корпусу Миру і живуть зараз в Україні, в різних містах, і добровільною працею допомагають розвивати громадянське суспільство. Цього року Корпус Миру відзначає 50-річчя своєї діяльності. Тому американські волонтери всієї України з’їхалися до найвищої української вершини, щоб у такий туристично-романтичний спосіб відзначити півстолітній ювілей. І як їм було пояснити, що «Говерляна» - зимове сходження, що Говерла – серйозна вершина, що … Одним словом, відзначили! Померзли, але не здались. Одна з туристок, коли зрозуміла, що і тут не все так просто, йшла вгору і все про себе зітхала: «Ох, Украйна, Украйна». Організатори в якості компенсації нагородили американську групу Грамотою.

…Смачна ягідка журавлина…

Снігу цього разу було мало, у порівнянні з минулими роками в цей час. Якщо колись дорога через ліс була схожа на тунель у снігу, то тепер це були ходіння по суцільному мокро-болотистому покриві з корінців, каміння та льоду. Вже за лісом, на відкритій місцині, ми знайшли ягідки журавлини, які успішно перезимували, а тепер, коли сніг майже зійшов, ними можна поласувати втомленому мандрівнику.

…Тече вода, тече бистра…

«Ми зайдемо в чисту воду…» - перефразовуючи відому пісню, наспівували деякі туристи. Дзюркотливий потічок – Прут – і бистрий, і чистий, і засніжений, спокусливо вигинаючись в обіймах крижаного берега, кличе до себе не менш переконливо, ніж морська хвилька влітку. Хто пробував, знає. Для багатьох учасників «Говерляни» купання в холодній воді гірської ріки – обов’язковий ритуал і якась фізична потреба відчути «гарячу» свіжість у всьому тілі, після чого вся втома зникає безслідно.

…Хочемо знову…

Сказати кому, не повірить: більша частина учасників сходження знову зголосилася в похід. Наступна – 2012 «Говерляна» - ювілейна, тому взяти участь у цьому сходженні надзвичайно цікаво. Директор школи з Червонограда Любов Денисюк з товаришами також знову зголосилася в похід. Як і соснівчани, кролевчани, львів’яни, жовківчани, поляки і навіть американці. Кращої нагоди відпочити, оздоровитись, відсторонитись від повсякденних турбот годі й шукати. Начальник штабу «Говерляни» Михайло Сідоров знову запросив усіх туристів до майбутніх подорожей. Президент ЛОФСТ Тарас Пахолюк передав вітання читачам газети «Новини Прибужжя» і подякував за активність прибужан, які проявили в екстремальних умовах добру підготовку і позитивні якості при сходженні. Міхал Рачинський також подякував ініціаторам і організаторам сходження, які серйозно вчать туристів поводитися у поході, популяризують туризм як одну з форм здорового способу життя. «Говерляна - 2011» минула. Готуємось до наступного сходження. Викидаймо з душі і серця всі негаразди, як викидаємо сміття з хати. Ідімо в похід: за здоров’ям, за враженнями, за натхненням!Создан 23 фев 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником