SOSнівка: хворі діти стали хворими дорослими

 
 

SOSнівка: хворі діти стали хворими дорослими
29.10.2003 Газета "Високий Замок"
10 років опісля
SOSнівка: хворі діти стали хворими дорослими
Галина МИЦЬ

--------------------------------------------------------------------------------

Досі нема урядової програми для опіки над близько двома тисячами потерпілих багатостраждального шахтарського містечка.

Діти шахтарської Соснівки, на котрих припав перший, найважчий удар гіпоплазії, вже виросли. Їм нині по 18, 19, 20 років. Соснівка - затишне містечко між соснами, де налічується всього 12 тисяч мешканців, прожила довгі десять років з хворобою, що руйнувала зуби її дітей. Я їхала туди в надії почути, що біда минула. Але в очах соснівських матерів, як і десять років тому, - відчай. Для них небагато змінилося. Мама двох хворих дітей Тетяна Олексіївна Бусигіна (її старшому синові 19 років) жорстко, але справедливо підбила підсумок пережитого: “Ви усі забули про Соснівку, але наші діти здоровішими не стали. Навпаки. Хворі, вони пішли у доросле життя”.

Нам казали: не вигадуйте, хвороби нема

Як це починалося – згадує тодішній мер Соснівки, а нині керівник гуртка у Львівському обласному центрі краєзнавства Павло Савчук. “З 1993 по 1997 рік я був міським головою Соснівки і добре пам’ятаю хвилю обурення і тривоги, що наростала в місті. Спочатку просто ходили чутки, що є багато хворих дітей, що з’явилася невідома хвороба. Перші соснівчани поїхали на обстеження на кафедру дитячої стоматології Львівського медуніверситету. Потім впродовж трьох років працювала урядова комісія, з’ясовуючи, що ж відбувається у Соснівці. З’явилися досі невідомі назви хвороб – гіпоплазія, а потім і флюороз, тобто інтоксикація дитячого організму фтором… Сім років тому у Соснівці закрили забруднений фтором водопровід”.

…Багато хто з посадовців вважав біду Соснівки надуманою, ображав соснівських лікарів, начебто вони займаються гіпердіагностикою, а жодної хвороби насправді не існує. Досі у містечку “незлим, тихим словом” згадують тодішнього завідуючого районною санепідемстанцією: якось він розкричався на жінок, які просили провести дослідження. Були такі, що справді злякалися. Тільки через роки з’ясувалося, що причина захворювання - надмір фтору у питній воді, велика кількість у ґрунті свинцю, бору, літію, калію, натрію, йоду і заліза. Чому так є – відповіді нема досі. Тільки версії. Одна з них - усе це наслідок господарської діяльності гірничопромислових об’єктів Червоноградського регіону. Простіше кажучи – екологічна трагедія цих місць.

Незважаючи на вражаючу кількість важких випадків, й досі нема урядової програми, яка опікувалася б ураженими хворобою соснівськими дітьми (а сьогодні – уже й молоддю). Допомагають неурядові організації – Червоний Хрест, Карітас, благодійний фонд “ЕКО-милосердя”. Підтримує хворих соснівчан завідуюча кафедрою стоматології дитячого віку професор медуніверситету Ніна Іванівна Смоляр, по своїх каналах вишукуючи можливість їм допомогти. Але ж допомоги потребують майже дві з половиною тисячі осіб – стільки дітей за усі ці роки захворіли на гіпоплазію та флюороз. Навіть сьогодні, після введення нового водопроводу, усе ще трапляються легкі форми захворювання - діти мають плями на зубах. Шукаючи порятунку, мешканці Соснівки не перший рік листуються з міністерствами, вимагаючи надати їм статус потерпілих від екологічного лиха. Але у листах-відповідях (останній такий надійшов минулого року з Міністерства екології і природних ресурсів) відписують: “Немає підстав”. Люди усе розуміють. Визнати, що є проблема, – означає шукати можливість лікувати, витрачати гроші. Соснівчани були б щасливими, якби ураженим хворобою принаймні надали знижки на стоматологічні послуги. Але їхня біда впала лише на їхні плечі.

«Реставрація» зубів багатьом не по кишені

Учениця місцевої школи одинадцятикласниця Олена – вродлива дівчина з довгим волоссям – навчилася усміхатися, не показуючи зубів. “Невже досі нічого не вдалося зробити?” – запитую школярку, зауваживши жовто-коричневі передні зуби. “Нам пропонують вибілення з наступним покриттям фотополімером. Але ціни мамі не по кишені. 200 гривень коштує тільки відбілювання одного зуба”. Олена з мамою порахували, що на “реставрацію” зубів їм потрібно приблизно 5 000 гривень. І Олена, і її мама, і інші соснівчани розуміють, що від відбілювання зуби не стають здоровішими чи міцнішими – вони світлішають завдяки хімічному втручанню. Так само, пояснюють, як відбілюють хлором білизну. Розповідають, що до Соснівки приїжджала з-за кордону лікар, аби випробувати нову технологію відбілювання зубів. Пояснювала, що у її засіб входить ортофосфорна кислота, якою автолюбителі виводять іржу. Із 28 учнів у класі таку ж проблему, як Олена, мають ще з десятеро осіб.

Через десять років можна з певністю сказати, що справдилися сумні прогнози лікарів. У тих, у кого важка форма флюорозу, зуби приречені. З’явилися перші молоді люди, переважно дівчата, котрим довелося вирвати зуби і вставити протези. Кажуть, рятувати (нарощувати) було нереально – ці коричневі зуби, позбавлені емалі, розвалювалися на очах. У Соснівці є приповідка: “З нашим зовнішнім виглядом важко іти по життю”. Соснівчани придумали її порівняно недавно – коли учорашні школярі почали виїздити з рідного містечка вчитися в інститути, ліцеї і технікуми до інших міст. Тут, у Соснівці, де майже усі діти з ураженими зубами, ніхто не дивується “коричневій” усмішці. Але за межами містечка такі зуби привертають увагу. “Я їхала з сином у поїзді, - розповідає жінка, - зауважую, що люди на нас озираються і озираються. Нарешті зрозуміла. “Сину, не смійся…” Нині, коли від початку захворювання минули роки, вже ніхто не вірить, що хтось зможе їм допомогти. “Більше нікуди не піду і рота не відкрию”, - сказав матері 17-річний хлопець. А у 17 особливо хочеться бути привабливим!

Що дорослішими стають хворі діти – то серйознішають проблеми. Зуби, уражені гіпоплазією (чи флюорозом), реагують на холод і гарячу їжу. Учень 9-Б класу середньої школи № 14 скаржився, що не може їсти морозиво – боляче. А старшим хлопцям з оголеними зубами доводиться іти до війська. “Через народних депутатів, - розповідає одна з матерів, - не раз і не два ми піднімали питання, аби звільнити юнаків з важкими формами флюорозу від служби. Але наразі ніхто не бере на себе відповідальність прийняти таке рішення”. Начебто, розповідають, хтось у Міністерстві оборони сказав: “Будемо лікувати”. Як можна вилікувати те, що не лікується? За довгі роки, звертаючись за допомогою в усі можливі і неможливі інстанції, мешканці Соснівки перечитали море літератури про ураження організму фтором. І уже знають, що важкі форми флюорозу вилікувати неможливо. Косметичний ремонт зубів, якісне і збагачене кальцієм харчування, гігієна. От, в принципі, і всі ліки.

В організмі бракує кальцію. Як виносити дитину?

Тетяна Олексіївна пояснює, що ураження зубів – це тільки зовнішній і, певно, не найголовніший прояв флюорозу. Надмірна кількість фтору не дає засвоюватися кальцію, кістки стають ламкими – ось що головне. У музичній школі дівчатка із Соснівки, які вчаться по класу бандури, мають проблему: їхні нігті надто м’які. “Соснівські діти виросли. Що робити з дорослими хворими – ніхто не каже. Нам не кажуть, що буде, коли хвора флюорозом дівчина вийде заміж, стане мамою. Її організму і так бракує кальцію, а їй ще потрібно буде виносити дитину…” 16-річна Ірина скаржиться, що на зміну погоди у неї, як у її старенької бабці, болять ноги. Чим тільки не натирають – не допомагає. Таку ж проблему мають інші однолітки.

Мами розповідають про часті алергії, висипки, гінгівіти (запалення ясен). 15-річній Оксані з важкою формою флюорозу понад усе дошкуляє постійна кровоточивість ясен. У 14-ій школі називають цифри, здатні шокувати будь-кого. Із 430 дітей навіть сьогодні 370 мають різні форми гіпоплазії. Тільки 60-ти не торкнулася біда.

А недавно жителі Соснівки зіткнулися з іще однією проблемою - у їхньому багатостраждальному містечку хочуть побудувати туберкульозний диспансер. “Як можна було таке придумати, - обурюються соснівчани, - у наших людей і так ослаблена імунна система. А міська каналізація – стара, чи ж витримає додаткове навантаження? Невже до гіпоплазії і флюорозу додасться ще й туберкульоз?”

Воду - з магазину

У Соснівці, попри всі лиха, народжуються діти. Люди самі шукають виходу зі свого нещастя. Чимало мешканців містечка сьогодні привозять воду з довколишніх сіл, ставлять у квартирах фільтри. Молоді мами усі без винятку купують воду для немовлят у магазині. Правда, це недешево, але бажання захистити майбутнє немовляти перемагає. Хоч не завжди, зізнаються, допомагає навіть це – вочевидь, в організмах молодих жінок від негативного впливу довкілля також відбулися зміни. …Вже у маршрутці перечитую лист з Міністерства екології та природних ресурсів. “На сьогодні відсутні підстави вважати Соснівку територією, яка зазнала раптового, гострого та короткочасного руйнівного впливу стихійних сил природи чи інших факторів”. Ці слова після побаченого і почутого звучать як знущання, як вища форма цинізму.

Соснівка – одна з небагатьох екологічно неблагополучних точок Львівщини. Є ще Батятичі Кам’янсько-Бузького району, де діти постраждали від алопеції, село Смільне Бродівського району. А тепер і Вербляни...


м. Соснівка Сокальського району.

Фото автора.


Создан 01 фев 2005  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником