Хіба можна називати зуби білими, якщо вони чорні

 
 

Хіба можна називати зуби білими, якщо вони чорні

Дещо про Соснівську проблемуГазета “Високий Замок”
5 липня 2003 р.
Хіба можна називати зуби білими якщо вони чорні?
Що може бути приємнішим для батька і матері, ніж бачити щасливі усмішки своїх діточок, знати, що вони здорові і бути впевненим, що життя їх складеться щасливо. Ми дуже часто бажаємо іншим здоров’я і щастя, ніби це різні речі. Лише людина, яку ніколи не турбували жодні хвороби, може розділяти ці два поняття, бо бути здоровим – це, справді, велике щастя. А іноді нам бажають здоров’я і грошей, мовляв, усе інше собі купиш. Так, наше “найбільше щастя” сьогодні дорого коштує, і навіть за гроші його не завжди купиш. Скільки знедолених людей, не маючи грошей на лікування себе чи своїх близьких, змирилися з таким становищем, сидячи вдома і чекаючи смерті та виправдовуючись словами : “така наша доля”. Але більшість до останнього подиху борються зі своєю недугою і віддають на це останню копійчину. А що робити, коли і цього замало? Залишається надія на те, що тобі допоможуть інші. Хто вони - Інші? Це благодійники, а явище це має назву філантропія, у В.І.Даля: “Людинолюбство, турбота про поліпшення участі людства”

Ми вже звикли спостерігати на вулицях жебраків. Нас не турбує чуже горе, мовляв, сьогодні усім живеться важко. Втім, не усі, кому потрібна допомога можуть отак просто вийти на вулицю і простягнути руку. Більшість замикаються сам на сам із своєю бідою. Вони не знають, як діяти, куди звернутися, хто може допомогти. З другого боку – ті, хто не проти щоб допомогти, не знають як це зробити. Як надати допомогу, тому, хто, справді, її потребує, а не першому ліпшому, а то й замаскованому аферистові? В цивілізованому світі вже давно посередницькі функції взяли на себе благодійні структури, які виступають гарантами, щодо ефективного використання пожертвувань. Створилася там і відповідна культура філантропії. Наприклад, в Америці бізнесмени не дають допомогу фізичним особам. Та ті і не звертаються до бізнесу з такими проханнями, це функція благодійних фондів.
В новій Україні благодійні фонди з’явилися, як тільки впав тоталітарний режим. Поле для їхньої діяльності безмежне, адже вони вирішують конкретні соціальні проблеми, для яких у державному чи місцевих бюджетах не вистачає коштів. А на що сьогодні вистачає тих бюджетних коштів? Хіба на заробітну плату бюджетним установам, та і то не на весь рік. Благодійні фонди, які значно доповнюють функції бюджетних організацій – це громадські організації, в яких, як правило, працюють справжні ентузіасти, не отримуючи за це заробітної плати. Вони – добровольці, або по-Західному - “волонтери”.
Милосердя до природи і до людини.
Є в місті Соснівці, що під Червоноградом благодійний фонд “Еко-милосердя”. Породила його конкретна соціальна проблема: масове захворювання дітей на флюороз та гіпоплазію зубів. Майже дві тисячі дітей цього шахтарського містечка стали жертвами фтористої інтоксикації через техногенне забруднення довкілля підприємствами вугільної галузі. Візуально хвороба проявилася чорними плямами на зубах, а невидимо - патологічними відхиленнями у функціях практично всіх внутрішніх органів і систем дитячого організму. Шукати винних – марна справа, хоч батьки мають намір звернутися до суду. Такий крайній захід пояснюється не стільки бажанням знайти винних, скільки реакцією батьків на бездіяльність найвищих органів державної влади. Чотири екологічних мітинги провели батьки хворих дітей, на яких вимагають розробити державну програму ліквідації причин та наслідків екологічної катастрофи. Високі чиновники у відповідь посилають відписки, в яких, визнають проблему і переконують батьків, що їх вимоги виконуються, що ситуація під контролем, що здоров’я дітей покращується. “Хіба можна чорне називати білим? Тим паче, коли ми кожного дня бачимо, що воно таки чорне.” – пишуть обурені батьки в своєму останньому зверненні до керівників усіх рівнів влади. Так, зуби в дітей чорні. Повернути їм природний колір - дороге задоволення і більшості сім’ям не під силу. Зрештою проблема не тільки в косметичному дефекті, адже фтористою інтоксикацією уражені практично усі органи дитячого організму, не кажучи вже про моральні травми, адже деякі діти, соромлячись власної усмішки, навчилися усміхатися нерозтулюючи губ, і за межами рідного міста змушені всім, хто звертає увагу на їх зуби, пояснювати, що свої зубки вони чистять, але це не допомагає. Найгірше, що жоден фахівець не прогнозує майбутнього Соснівських дітей. В одній телевізійній передачі показували курця, в якого від сигарет зуби стали коричневі. “А чого в мене чорні зуби? Я ж не палю сигарет.” – питає 15-річна дівчина в Соснівці. В такому віці дівчаткам особливо хочеться бути красими. Держава спочатку взялася вирішувати проблему, і, як годиться, перш за все розпорядженням КМУ було створено спеціальну комісію з відповідних фахівців. Але, коли комісія дала висновки, що причина біди в забрудненому державними підприємствами навколишньому середовищі, наступних кроків від держави її діти не дочекалися. Громада взялася власними силами вирішувати проблему, адже давно відомо, що “порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих”. В невеличкому містечку батьки хворих дітей створили благодійний фонд “Еко-милосердя”, який намагається хоч чимось допомогти наймолодшому поколінню рідного міста. Флюороз - хвороба невиліковна, але протистояти шкідливому впливу навколишнього середовища на дитячий організм можна шляхом організації нормального харчування, літнього відпочинку та оздоровлення в екологічно чистих місцях, вживання вітамінів. Діти потребують також своєчасної стоматологічної допомоги. Саме на цих трьох напрямках працює фонд.
АТ Кредит Банк (Україна) знову перший
В Україні благодійні фонди не отримують фінансування від держави, вони також не можуть займатися прибутковою діяльністю. Залишається існувати виключно за рахунок благодійних пожертв фізичних чи юридичних осіб. Наївно було б думати, що благодійні пожертви стікаються з усіх усюд і тільки встигай їх використовувати. Наші бізнесмени, на жаль, ще не настільки шляхетні, щоб перейматися чужими бідами. Той, хто не хоче дати знайде причину, щоб не дати. Той, хто хоче допомогти знайде сотню способів, щоб це зробити. Благодійному фонду “Еко-милосердя” вдається знайти саме тих, кому не байдуже майбутнє наших дітей. Одним з них є АТ “Кредит Банк (Україна), який давно працює за Західними стандартами. В Америці перше, що запропонують в банку потенційному клієнту це інформацію про участь банку в соціальних проектах регіону чи навіть держави. Це є підтвердженням стабільності та процвітання банку. Одна американська благодійна організація проводила збір коштів для хворих дітей і, з проханням про пожертву, звернулася в усі банки, а коли акція пройшла, відомості про внесок кожного опублікували в пресі. Збитки рахували лише ті, хто зробив символічний внесок: “лиш би відчепилися з своїми дітьми”. Багато клієнтів засумнівалися в надійності їх банку і відкрили рахунки в тих, що справді використовують свої прибутки на вирішення соціальних проблем регіону.
Кредит Банк (Україна), який вже не один рік сприяє вирішенню дитячих проблем у Львівській області, першим відгукнувся на наші звернення щодо організації літнього відпочинку та оздоровлення дітей з Соснівки і виступив генеральним спонсором оригінального заходу – велотуру “Буг – Уж” (Соснівка – Ужгород), учасниками якого будуть старшокласники Соснівських шкіл хворі на флюороз. А пройде він з 3 до 20 серпня цього року. Акція здійснюється за підтримки Народного депутата України Петра Олійника, який, до речі, є Почесним громадянином м.Соснівки. Посильну допомогу надають Торговий дім “Софі” та ВАТ “Львівсистеменерго”, а також, практично, усі мас-медіа в регіоні здійснюють інформаційну підтримку акції. Така форма відпочинку припала до душі юнакам і дівчатам Соснівки. І вже зараз на трасі Львів – Ковель кожного вечора можна побачити велику колону велосипедистів, що тренуються до велопробігу. Бажаючих стати учасником є значно більше, ніж зможуть справді взяти участь. Крім оздоровлення дітей, цим велопробігом ми хочемо показати молоді, як можна цікаво і корисно проводити час без сигарет, алкоголю, наркотиків, бродяжництва, крадіжок, а з велосипедом і з чудесною природою.
Благодійний фонд “Еко-милосердя” є членською організацією і запрошує в свої ряди усіх, хто готовий практично долучитися до вирішеня Соснівської проблеми. Але ми можемо тільки сприяти її вирішенню, бо справді вирішити проблему повинна держава, та чи почує вона нас.

Павло Савчук


Создан 02 янв 2005  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником